Studium logopedie, aneb co vědět před začátkem

17.08.2020

Jaké je to studovat logopedii? Je studium náročné? Kde se dá logopedie studovat?

Přesně tyhle otázky se mi honily hlavou při podávání přihlášky i před zápisem do studia. Kromě informací přímo na webu univerzity jsem jinde odpovědi nenašla, tak třeba vám - budoucím studentům logopedie - pomůžou moje zkušenosti po prvním roce studia.

Kde studuji já? 

Moje alma mater je Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity v Brně, takže všechny mé dojmy budou pocházet právě odtud. Na peďáku se dá logopedie studovat prezenčně nebo dálkově (lépe řečeno kombinovaně) a od roku 2019 i jako samostatný obor. Já ji studuji kombinovaně, ale znám i studenty prezenčního studia a myslím si, že obsahově se naše studia neliší, hlavní rozdíl vidím v počtu hodin strávených v lavici nebo samostudiem. O kombinovaném studiu plánuji napsat článek, kde se o něm dozvíte víc. 

Jaké je uplatnění?

Jedná se o bakalářské studium s možností pokračovat po 3 letech dál, na dvouleté magisterské studium. Pokud dostudujete bakaláře, stane se z vás logopedický asistent se státnicemi z LOGOPEDIE A SURDOPEDIE.  Uplatnění s tímto titulem naleznete v běžných i speciálních školách, nebo v pomáhajících profesích. Např. můžete dělat asistenta nebo paní učitelku v běžné i speciální školce. Pokud budete pracovat pod logopedem, pravděpodobně budete pod jeho dohledem praktikovat preventivní cvičení řeči, dechu atd. Po dokončení magisterského studia se stanete školním logopedem (opět státnice LOGO + SURDO), který zajišťuje logopedicku intervenci na školách. Pokud se chcete stát klinickým logopedem, potřebujete k tomu praxi minimálně 6 měsíců ve zdravotnickém zařízení a absolvování tříleté specializační přípravy. Pak Vás čekají ATESTACE a pokud máte ještě dost síly je po tom všem zvládnout...tadáá, ve 28 letech můžete konečně slavit! 


Jaké předměty můžete očekávat?

Na logopedii se mi líbí její rozmanitost. Okrajově zasahuje do biologie, medicíny, psychologie a pedagogiky. Pro mě to znamená souhru všech mých oblíbených odvětví, které se spojují v jeden obor.♥

Z medicínské propedeutiky vás čekají předměty jako pediatrie, oftalmologie, neurologie a další. Vývojová psychologie, sociologie či metodologie speciálněpedagogického výzkumu zase spadají pod pedagogicko-psychologickou propedeutiku. Jako všude, i tady se najdou předměty, které po absolvování už nechcete ani vidět nebo předměty, které vás nebudou bavit. Ale ty představují jen zlomek, ostatní předměty jsou pravý opak. První praxe mě čeká až v 5. semestru, takže do té doby toho o ní moc nenapíšu. K dalším povinnostem každého studenta MU patří jeden cizí jazyk. Pro logopedy jako speciální pedagogy je na výběr angličtina či němčina. Pokud studujete prezenčně, musíte absolvovat tělocvik po dobu dvou semestrů - jaké to budou, je čistě na vás. MU nabízí velký výběr předmětů tělesné výchovy, takže si každý přijde na své. 

Je logopedie na PdF MU těžká?

Co se náročnosti týče, vidím logopedii jako zlatou střední cestu pro někoho, kdo se rád učí, ale nechce prosedět v knížkách celé dny. Studium logopedie určitě nepatří k nejnáročnějším oborům, ale připravit se určitě vyplatí.  Pokud nejste líní a naopak jste otevřeni novým věcem, není se čeho bát!

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky