Jak se (ne)učit na přijímačky
Co jsou to TSP? Jaký potřebuji percentil? Kolik uchazečů přijímají?
Co jsou ,,teéspéčka"?
Zkoušky na Masárnu probíhají na většinu oborů ve formě TSP a logopedie není výjimkou. TSP = testy studijních předpokladů. Ano, čtete správně. Znalosti z logopedie se netestují, co se ale testuje, je vaše myšlení - a to v šesti subtestech:
- verbální
- numerické
- analytické
- kritické myšlení
- prostorová představivost
- kulturní přehled
Každý subtest obsahuje 10 otázek, takže maximálně můžete získat 60 bodů. Upřímně ale neznám nikoho, komu by se to podařilo. V každém subtestu je jedna otázka anglicky. Za každou správnou odpověď získáváte 1 bod, ale to by nebyla Masárna, aby se body taky neodečítaly. Takže za každou špatnou odpověď -1/4 bodu. Žádná odpověď = 0 bodů. Z toho důvodu doporučuji netipovat a některé otázky raději vynechat. Na test je dohromady 100 minut, takže není čas přemýšlet nad tipováním.
Co je to percentil?
Percentil je to nejdůležitější, na co se musíte soustředit. Udává totiž vaše pořadí mezi uchazeči. Např. percentil 80 říká, že váš výsledek je lepší než výsledky 80% uchazečů. Nejde se koukat jen na body, protože i 30 bodů z 60 může (i nemusí) znamenat vysoký percentil. Vše záleží na tom, jak se s testy poperou i ostatní - to určuje ,,celkový" percentil.
Jaký musím mít percentil na logopedii? Kolik uchazečů přijímají?
Na tuhle otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Já jsem měla percentil 69,9 a na prezenční studium to nestačilo, na kombinované ano. Protože se každý rok hranice pro přijetí trochu posouvá dle počtu uchazečů a dosažených percentilů, je docela možné, že vám bude stačit menší percentil, než byl percentil posledního přijatého minulý rok (ale taky nemusí 🤷♀️ ). V roce 2019 se na prezenčního studium logopedie na MU hlásilo celkem 535 studentů, na kombinované 143. Prezenčně bylo přijato 55 studentů a výsledek posledního přijatého byl 76,74. Na kombinované studium bylo přijato 60 studentů s dosaženým výsledkem posledního přijatého 43,88. Konkrétní tabulku pro rok 2019 najdete tady. Sice nejde určit konkrétní percentil, který potřebujete, ale počítejte s tím, že se hranice převratně měnit nebude. Takže na prezenční studium to bude vždy okolo 75 (a víc).
Jak testy probíhají a co si vzít s sebou?
V e-přihlášce určitě budete mít informace, kde a v kolik být, co si vzít s sebou. Pravděpodobně to bude občanka, psací potřeby, pití a doporučení na hodinky. A ty si určitě vemte! Ne každá učebna má hodiny a čas u TSP je hodně důležitý. U zkoušky dostanete upozornění jen 5 minut před koncem = bez pojetí o čase v průběhu bych byla docela ztracená. Navíc musíte stihnout přepsat vše do záznamového archu, takže minimálně 5 minut na to určitě využijete.
Průběh přijímaček není nijak složitý, takže se nebojte. Přijdete do dané učebny, ukážete občanku a sednete si kam vám řeknou. Na lavici může být maximálně pití a propiska. Dostanete záznamový arch, se kterým vás seznámí a přečtou vám, co můžete a co ne. Pak už se jen rozdá zadání a můžete psát.
Jak se připravit?
Na TSP doporučuji učit se především z testů z minulých let, které jsou dostupné přímo na webu fakulty (zde). Zaměřte se především na ty subtesty a příklady, které vám dělají větší problém. Pokud je nerozlousknete sami, určitě se vyplatí doučování nebo i kurz TSP. Kurzů se koná hodně, jeden pořádá každý rok přímo Masárna. Probírají se tam jednotlivé subtesty a vysvětlí vám příklady, kterým nerozumíte. Znám lidi, kterým tyhle kurzy hodně pomohly, ale i ty, kterým byly k ničemu. Takže asi záleží s jakými znalostmi na kurz jdete.
Jsem zastáncem toho, že se všechno dá naučit, když se chce. S TSP je to podobné, jen je nutné procvičit si co nejvíce testů. Už doma si u vyplňování měřte čas, ať vás u zkoušky nic nezaskočí. Já jsem si vždy nejprve vyplnila ty subtesty, které mi šly a až pak jsem se vrhla na těžší. Každému vyhovuje něco jiného, takže čím dřív začnete, tím dřív taky zjistíte, jaká taktika vám sedí nejvíc. Pro samostudium můžu doporučit taky tuhle a tuhle učebnici, kde jsou jednotlivé subtesty docela dobře vysvětlené.
KAŽDOPÁDNĚ
DOPORUČUJI UČIT SE A JÍT NA ZKOUŠKU S TÍM, ŽE JSTE DO TOHO DALI MAXIMUM.
To by za mě bylo vše, doufám, že jsem vám trochu přiblížila TSP a třeba vás i trochu motivovala k přípravě. 😇